آشپزی بازعفران

1398/12/23

آشپزی بازعفران

۴.۰(۱)

زعفران این ادویه سحرانگیز همواره یکی از همراهان همیشگی ما بر سر سفره های ایرانی بوده...

دستور پخت شیرینی زعفرانی

برای عید نوروز شیرین‌های متنوعی تهیه می‌شود که بسیاری از آن‌ها طعم و رنگ زعفرانی دارند اما یکی از پرطرفدارترین آن‌ها، شیرینی زعفرانی است. این شیرینی طعم فوق‌العاده‌ای دارد و درست کردن آن بسیار آسان است. با تهیه این شیرینی زعفرانی می‌توانید از مهمانان خود متفاوت پذیرایی کنید یا سفره‌ هفت‌سین خود را به رنگ طلایی و زرد زعفران دربیاورید و این شیرینی را در کنار هفت سین خود بگذارید تا عیدی با زعفران را تجربه کنید.
مواد لازم برای پختن شیرینی زعفرانی:
  • کره نصف پیمانه 
  • پودر قند سه چهارم پیمانه
  • وانیل یک چهارم قاشق چای‌خوری
  • تخم‌مرغ یک عدد
  • زعفران سابیده شده و حل شده در آب به اندازه نصف قاشق سوپ‌خوری
  • آرد دو پیمانه
  • بیکینگ پودر یک قاشق چای‌خوری
  • مارمالاد به مقدار لازم
طرز پخت شیرینی زعفرانی:
دم کردن زعفران در تهیه این شیرینی اهمیت زیادی دارد چرا که رنگ، طعم و عطر این شیرینی کاملا به زعفران وابسته است. 
۱. ابتدا زعفران را بسابید و آن را در یک قوری کوچک بریزید. روی آن مقداری آب جوش بریزید. مقدار آب باید تا حدی باشد که روی زعفران‌ را بپوشاند یا حتی کمی بالاتر از سطح زعفران قرار بگیرد. سپس اجازه دهید تا زعفران دم بکشد. این دم کشیدن چند دقیقه‌ای طول می‌کشد. زمانی که مطمین شدید آب به خوبی رنگ و عطر زعفران را گرفته، یعنی زعفران دم کشیده است.
۲. در یک کاسه کره، پودر قند و وانیل را بریزید و به آرامی هم بزنید. آنقدر هم بزنید تا یک مایه یک دست ایجاد شود. سپس تخم‌مرغ را به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا مایه یک دست شود. حالا زعفران را به مایه اضافه کنید و به خوبی آن را با مایه مخلوط کنید تا تمام زعفران به خورد مایه برود.
۳. آرد را در یک ظرف جداگانه الک کنید و به آن بیکینگ پودر را اضافه کنید. حالا مایه زعفرانی را به آرد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک خمیر نرم به دست بیاید. در این مرحله خمیر نباید به دست شما بچسبد، اگر چسبید به آن کمی آرد اضافه کنید. این اضافه کردن آرد را تا حدی ادامه دهید که خمیر دیگر به دست شما نچسبد.
۴. حالا خمیر را روی سینی فر به صورت تکه‌های کوچک دایره‌ای شکل بگذارید. بین خمیرها روی سینی فاصله بگذارید، چرا که پف می‌کند و ممکن است که به یکدیگر بچسبند. سپس سینی را داخل فر در طبقه متوسط به دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه بپزد و کاملا مغزپخت شود.
۵. بعد از اینکه شیرینی‌ها را از فر درآورید، بگذارید خنک شوند و آن‌ها را می‌توانید با مارمالاد تزیین کنید.

دانستنی ها- آشپزی با زغفران

  نظرات

هنوز نظری ثبت نشده است

آخرین مقالات